Gezici Sağlık Hizmetleri

Ana Sayfa » Gezici Sağlık Hizmetleri

Gezici Sağlık Taramalarında Sağlık Bakanlığı ruhsat zorunluluğu;

Sağlık Bakanlığının 54567092 sayılı 29.04.2016 tarihli “Gezici İSG Hizmetleri” konulu genelgesiyle Gezici Sağlık Taramaları yasal zemine oturtulmuştur.

“ÇAĞDAŞ Grup” çatısı altında ÇAĞDAŞ OSGB olarak İstanbul bölgesindeki GEZİCİ SAĞLIK HİZMETİ ruhsatı alan ilk merkezlerinden biri olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bilindiği üzere 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu ve ilgili yönetmelikler gereği iş yerlerinde çalışanların sağlık muayenelerinin yapılması yasal bir yükümlülüktür.

Çalışanların sağlık kayıtlarının işe girişten itibaren başlanarak kanuni sürelerle yenilenmesi ve saklanması gerekmektedir.

Gezici Sağlık Araçları ile yapılan bazı tetkikler:

 

Akciğer Grafisi

 Akciğer grafi çalışanların gerek işe girişte gerekse periyodik olarak hem tıbbi hem de yasal önemi, olan bir uygulamadır. Çalışanların  olası mesleki akciğer hastalıklarının  erken dönemde tespiti de çok önemlidir.

İşitme Testi (Odyometri)

Odiyometrik test adı verilen işitme testleri işitme sağlığının takip edilmesinde son derece önemlidir.

İşitme testini , özel odyometri kabini bulunan araçlarımızda eğitimli personelimiz tarafından yapabilmekteyiz. Sonuçlar odyometristimiz tarafından değerlendirilerek raporlanmaktadır.

Solunum Fonksiyon Testi (SFT)

Spirometrik inceleme , çalışanların iş yerlerinde maruz kaldıkları ortam şartlarına bağlı olarak akciğerlerin fonksiyonel sağlığını takip edebilmek için uygulanan bir testtir. Teknolojinin son ürünü cihazlarımız ile bu taramayı istenilen uygun şartlarda mobil sağlık aracımız ile yapmaktayız.

 

Aşı Uygulamaları

Mobil sağlık tarama aracımızda aşı uygulamaları; uygun soğuk zincir kuralları gözetilerek, sağlık personelimiz tarafından yapılmaktadır.

Tetanoz Aşısı, Hepatit aşıları (hepatit testleri sonucu uygun hastalara uygulanmaktadır)
Grip aşıları (mevsimsel salgın nedeni ile oluşabilecek iş gücü kaybını engellemek için) istek doğrultusunda yapılmaktadır.

Laboratuar Tetkikleri

 

Görme Bozuklukları ve Renk Körlüğü Taramaları

Çalışanların yaptıkları iş dolayısı ile görme problemleri yaşayıp yaşamadıkları anlamak, aynı zamanda çalışanların , yaptıkları işler için görme kalitesi açısından uygun olup olmadıklarını anlamak için rutin temel kırma kusuru taramalarını Otorefraktometre cihazı ile ,göz tansiyonu problemi olup olmadığının tespiti için Tonometre cihazı ile  tespit ediyoruz ve değerlendirme raporlarını sizlere iletiyoruz.

Numune Alımı ;

Tüm laboratuvar tetkikleri için uygun numune alımı sağlık personelimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Sonuçlar raporlandırılarak sizlere iletilmektedir

12 Mart 2016